Запит щодо транспортування репродуктивних клітин людини за межі України

До президії УАРМ надійшов запит щодо надання роз’яснень стосовно транспортування (вивезення) репродуктивних клітин людини (яйцеклітин та/або сперми) за межі України.

Яким нормативно-правовим актом врегульоване це питання та які документи потрібно оформлювати для вивезення репродуктивних клітин людини (яйцеклітин та/або сперми) з території України?

У відповідь на запит повідомляємо наступне:

В розділі  XI «Транспортування кріоконсервованих ембріонів/ооцитів/сперми/тканини яєчника/яєчка або його придатка в межах України та поза її межами»  Порядку застосування ДРТ в Україні, затвердженого наказом МОЗ  України від 09.09.2013  № 787 «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні» передбачено:

«11.1. Гамети пацієнтів (сперматозоїди або яйцеклітини), тканина яєчка або його придатків, тканина яєчника та ембріони є біологічним матеріалом пацієнта/пацієнтів, а заклад охорони здоров'я забезпечує їх зберігання.

11.2. Донорські гамети (сперматозоїди або яйцеклітини) знаходяться на зберіганні у закладі охорони здоров'я.

11.3. За бажанням пацієнта/пацієнтів їх біологічний матеріал може бути транспортований до іншого закладу охорони здоров'я як на території України, так і за її межами. До письмової заяви пацієнтів у цьому випадку додається акт про передачу кріоконсервованих ембріонів/ооцитів/сперми/тканини яєчника/яєчка або його придатка за формою, наведеною в додатку 28 до цього Порядку.»

Самовивезення не передбачено. Процес транспортування можливий лише у разі наявності дозвільних документів від авіакомпанії, митних кодів на біологічний матеріал, здійснення відповідного митного оформлення вантажу. Питання транспортування репродуктивних клітин через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюється органами доходів i зборів України, відповідно до Митного кодексу України.

Разом з тим, зазначаємо, що відповідно до статутних документів, УАРМ є громадською організацією, а тому листи та роз’яснення УАРМ не  встановлюють норм  права, носять  виключно  інформативний характер.


Друк  

Коментарі, що працюють наCComment