Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №8011 від 08.09.2022 р. «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство».
Метою законопроєкту є створення державних гарантій, які стосуються захисників та захисниць України у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції.
Українська асоціація репродуктивної медицини за результатами розгляду даного законопроєкту надіслала звернення голові Комітету ВР України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів п. Галині Третьяковій, голові Комітету ВР України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування п. Михайлу Радуцькому, голові Комітету ВР України з питань національної безпеки, оборони та розвідки п. Олександру Завітневичу, голові Комітету ВР України з питань правоохоронної діяльності п. Сергію Іонушасу, голові Комітету ВР України з питань бюджету п. Юрію Арістову, голові Комітету ВР України з питань антикорупційної політики п. Анастасії Радіній, голові Комітету ВР України з питань інтеграції України до Європейського Союзу п. Іванні Климпуш-Цинцадзе:
«Ми розуміємо стурбованість народних депутатів щодо складної ситуації в нашій країні стосовно народжуваності. У найближчі 10 років ми можемо мати демографічну катастрофу, якої не було в жодній країні світу. В 2022 році відбулось суттєве падіння народжуваності, а війна призвела до страшних втрат. Головним завданням у післявоєнній відбудові України стане відновлення народонаселення. Це буде надзвичайно складно, тому вже зараз необхідно розробляти програми для сприяння збереження репродуктивного потенціалу нації та збільшення народжуваності в Україні.
Збройні сили України, які в своїй більшості складаються з чоловіків, гідно роблять свою справу. В той же час слід відмітити, що Законодавство України, зокрема акти, які встановлюють соціальні гарантії для військовослужбовців та прирівняних до них категорій громадян, не передбачає можливості безоплатного забору та зберігання статевих клітин.
Даним законопроектом пропонується внести доповнення до частини першої статті 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», згідно яких у період дії воєнного або надзвичайного стану, в особливий період, який передбачений Законом України «Про оборону України», військовослужбовці мають право на участь в комплексі заходів, які реалізуються державою, з метою забезпечення прав на біологічне посттравматичне батьківство (материнство). Слід підкреслити, що законопроектом не передбачається запровадження державних заходів щодо забезпечення посмертного батьківства/материнства. Порядок використання біологічних матеріалів у разі смерті військовослужбовця, згідно норм проекту має визначитись Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог законодавства про захист персональної інформації. Саме тому Українська асоціація репродуктивної медицини розробила та подала в МОЗ України зміни до наказу № 787 від 09.09.2013р. «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні», в якому прописали правила збереження та використання репродуктивного матеріалу жінки та чоловіка при різних станах.
В цілому слід констатувати, що Українська асоціація репродуктивної медицини позитивно оцінює проект Закону України «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство», а його реалізація буде сприяти збереженню та відновленню репродуктивного потенціалу України.»
Коментарі, що працюють наCComment